Zespół Szkół w Dobrzechowie
Polecamy
Parafia Dobrzechów
OSP Dobrzechów
PKS Korona Dobrzechów
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Ankieta
Absolwencie jak ci się podoba strona szkoły?

Ładna
Ładna
100% [2 głosy]

Fajna
Fajna
0% [0 głosów]

Podstawowa
Podstawowa
0% [0 głosów]

Ogółem głosów: 2
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.11.12
Nawigacja
Historia wsi
DOBRZECHÓW – historia i współczesność
Nazwa Dobrzechów pochodzi prawdopodobnie od imienia Dobrzech. Dzieje osady sięgają zapewne czasów starożytnych. Historia oparta na dokumentach pisanych rozpoczyna się dla Dobrzechowa w 1185 roku, kiedy to właściciel wsi Mikołaj Bogoria przekazał ją wraz z innymi okolicznymi miejscowościami zakonowi cystersów. Przez 600 lat, aż do II połowy XVIII wieku, cystersi pracą i modlitwą uszlachetniali dobrzechowską ziemię i ludzi na niej żyjących. Świeccy właściciele Dobrzechowa pojawili się w okresie pocysterskim i były to kolejno rodziny: Skrzyńskich, Koźmianów i Michałowskich.
Dzieje kościoła i parafii dobrzechowskiej sięgają XIII wieku. Kościół parafialny od początku był pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika. Obecny budynek kościoła został wzniesiony w stylu neogotyckim w latach 1888-1892, w okresie probostwa ks. Karola Józefa Fiszera, późniejszego biskupa przemyskiego. Kilka lat po jego poświęceniu stary kościół drewniany z murowanym prezbiterium, datowany na XV wiek, został rozebrany. Na jego miejscu, czyli na zabytkowym starym kościelisku, postawiono pomnik oraz pamiątkową tablicę na granitowym głazie. W obecnej świątyni znajduje się kilka zabytków sakralnych pochodzących ze starego kościoła: dzwon Stanisław z 1448 roku, obraz Matki Bożej Dobrzechowskiej z II połowy XVII wieku, obraz św. Stanisława Biskupa z XVII lub XVIII wieku, marmurowa chrzcielnica z XVII wieku, monstrancja z przełomu XVII i XVIII wieku oraz ornat z połowy XVII wieku. W świątyni odnajdziemy także, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku, piękne zabytkowe ołtarze i konfesjonały w stylu neogotyckim oraz artystyczne stacje Drogi Krzyżowej. W połowie XX wieku ufundowano witraże o treściach religijno–historycznych oraz wykonano polichromie, malowidła ścienne o tematyce biblijnej. Obok kościoła znajduje się kaplica cmentarna wzniesiona przez Skrzyńskich w I połowie XVIII wieku. Poniżej kościoła usytułowana jest zabytkowa plebania wybudowana w II połowie XIX wieku.
Charakterystyczne dla krajobrazu Dobrzechowa są zabytkowe kapliczki przydrożne. Kapliczka św. Walentego, postawiona przy obecnej granicy ze Strzyżowem, sięga swoim początkiem czasów cysterskich i została wybudowana prawdopodobnie w XVII wieku. W środkowej części wsi znajduje się figura św. Floriana, którą ufundował w roku 1770 opat cysterski w Koprzywnicy, Mikołaj Bogoria Skotnicki. Na dawnych ziemiach podworskich spotykamy budowle zabytkowe z XIX wieku: kaplicę dworską, dom oficjalistów oraz młyn i tartak, a także niszczejącą cegielnię zbudowaną przez Romana Michałowskiego, której wyroby odnajdujemy w wielu budowlach polskich i europejskich. Wspaniały pałac Michałowskich niestety spłonął w czasie I wojny światowej.
Na terenie wsi znajduje się kilka monumentów upamiętniających historyczne wydarzenia: pomnik powstania styczniowego wzniesiony w 1913 roku, pomnik ku czci poległych i walczących rodaków w wojnach 1914 – 1918, 1920, 1939 – 1945, wybudowany w 1993 roku oraz pomnik 800-lecia Dobrzechowa wzniesiony w 1985 roku w czasie obchodów rocznicowych. W roku 2000 w najwyższym punkcie wsi postawiono Krzyż Jubileuszowy.
Dzieje szkolnictwa w Dobrzechowie sięgają XVI wieku, kiedy to istniała tutaj szkoła parafialna. Jednak rozkwit szkolnictwa nastąpił w połowie XVIII wieku, gdy proboszcz dobrzechowski ks. Feliks Buchwald pełnił funkcję nadzorcy szkół w okręgu strzyżowskim. Do szkoły w Dobrzechowie uczęszczali również uczniowie z wielu okolicznych wsi. Obecny budynek szkoły został wybudowany w 1952 roku, a rozbudowany w 1968 roku. Wówczas kierownikiem szkoły był Bronisław Wesołowski. W roku 1973 szkole nadano imię Hugona Kołłątaja, reformatora szkolnictwa i wielkiego patrioty. Od 1999 roku w Dobrzechowie funkcjonuje Zespół Szkół, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa im. Hugona Kołłątaja w Dobrzechowie, Gimnazjum Publiczne w Dobrzechowie, a od 1 września 2010 r. również Przedszkole Publiczne w Dobrzechowie.
W Dobrzechowie prężnie działa szereg organizacji społecznych. Ochotnicza Straż Pożarna została założona w tej wsi już w 1896 roku. Posiada ona swoją remizę i bardzo dobry sprzęt przeciwpożarowy. Koło Gospodyń Wiejskich działa dla dobra społeczności lokalnej od 1931 roku. Obecny chór parafialny sięga swą historią lat międzywojennych. W roku 1987 powstało Towarzystwo Przyjaciół Dobrzechowa, które troszczy się o rozwój kulturalny wsi. Nieprzerwanie od roku 1997 wydaje ono Kwartalnik Społeczności Dobrzechowskiej „Życie Dobrzechowa”, który jest swoistą kroniką wsi. W 2003 roku powstał w Dobrzechowie Klub Kultury Wsi, który organizuje imprezy i uroczystości kulturalne. Od roku 2002 przy parafii dobrzechowskiej prowadzi swą działalność Parafialny Klub Sportowy „Korona” Dobrzechów, który posiada piękny stadion i obiekty towarzyszące oraz odnosi sukcesy sportowe i organizacyjne. W działalności kulturalnej i społecznej mieszkańców wsi ważną rolę odgrywa budynek Domu Ludowego, wzniesiony przy dużym udziale mieszkańców w 1976 roku.
Informacje o historii Dobrzechowa możemy odnaleźć w wartościowej monografii wsi, autorstwa Tadeusz Szeteli, noszącej tytuł „Dzieje Dobrzechowa. Opowieść o rodzinnej wsi”, której drugie poszerzone wydanie ukazało się w 2003 roku. Niezmiernie wartościowym źródłem informacji o wsi i parafii jest również książka pt. „Dzieje kościelne parafii Dobrzechów” autorstwa Ludwika Grzebienia SJ, wydana w 2004 roku.
Przejeżdżając przez Dobrzechów lub spacerując przebiegającym przy drodze chodnikiem, możemy podziwiać piękne krajobrazy wsi. Od południa płaskie tereny sięgające do rzeki Wisłok oraz urokliwe stawy dobrzechowskie, a od północy niewielkie pagórki z szachownicą pól i łąk.
Przygotował: Jacek Grodzki